top of page
ZASTAVLJALNICA LJUBLJANA
 
precious-1199183.jpg

PODROBNO O DIAMANTIH

CENITEV DIAMANTA

Čistost

Barva

Brus 

Teža v karatih 

Leta 1953 je bil v Geološkem inštitutu Amerike –GIA razvit sistem, po katerem se vrednost diamantov določa po njihovi čistosti, barvi, brusu in velikosti, torej po štirih C-jih, kot smo jih že poudarili, in sicer Cut, Color, Carat in Clarity. Pred odkupom diamantov boste v Zastavljalnici, odkupovalnici in menjalnici Ljubljana d.o.o. prejeli neobvezujočo informativno ponudbo za odkup diamanta, ki bo temeljila na naslednjih faktorjih.

Čistost diamanta se določa od popolnoma čistega do nepopolnega, v katerem so s prostim očesom vidne inkluzije. Ko niti z lupo 10-kratne povečave ne vidimo inkluzij, govorimo o popolnem diamantu. So pa diamanti z majhnimi inkluzijami, vidnih z lupo v naravi veliko pogostejši, zato je tudi njihova cena bolj dostopna. 

V svetu diamantov ločimo dve barvi, naravno barvo diamanta in brezbarvne diamante. Pri naravno obarvanih so bolj cenjeni tisti z večjo intenziteto barve, pri brezbarvnih pa je cena višja, če so primesi manj vidne. Brezbarvni diamanti se ocenjujejo najboljše do najslabše kakovosti po abecedi od črke D do Z. Diamant D je popolnoma brezbarven in je najbolj znan diamant na svetu, to je Cetenary z 273,85 karata.  Naravne barve diamantov pa se ocenjujejo po intenziteti barv od C1 do C7.  

Najpogostejši načini brušenja diamantov dandanes so okrogli briljantni brus, in sicer ovalni, blazinični, hruška, markiz. Zaradi filma Titanik in romantične zgodbe o diamantu pa je popularen tudi srčni brus. 

Teža v karatih je glavni dejavnik pri določanju vrednosti diamanta. Večji kosi diamantov so veliko redkejši, manjši pa pogosteje stranski proizvod pri brušenju diamantov.  

Diamanti se uporabljajo tako v draguljarstvu, kot tudi številnih indistrijskih panogah, zato so zelo iskani in njihova vrednost ne pada. Če pa ste svoj diamant že poskusili prodati, pa zagotovo veste, da njihov odkup ni pogosta zadeva. Razlog za slab interes je predvsem dejstvo, da sodobni draguljarji in zlatarji izdelkov več ne izdelujejo sami, temveč jih naročajo že izdelane in jih sami le prodajajo. Pri Zastavljalnici Ljubljana se ukvarjamo tudi z odkupom z gotovinskim izplačilom diamantov, tako naložbenih, kot diamantov, vgrajenih v nakit. Odkupljene diamante izvozimo in prodamo tujim podjetjem, ki jih nato reciklirajo in prilagodijo nadaljnji uporabi. Koliko lahko pri odkupu diamanta iztržite, pa je odvisno od več faktorjev, ki so opisani zgoraj. Pri tem je pomembno tudi vedeti, da certifikat gemološkega laboratorija lahko vrednost vašega diamanta poveča tudi za 50%. Najbolj znani gemološki laboratoriji, s strani svetovnega združenja zlatarske in draguljarske industrije (CIBJO - international confederation of jewellery trade organization) so naslednji akreditirani gemološki laboratoriji: GIA (Gemological institute of America), DCLA (Diamond Certification Laboratory of Australia), AGS (American gemological Society), HRD (Hoge Raad Voor Diamant), EGL (European Gemological Institut), IGI (International Gemological Institute). 

podrobno

DIAMANTI KOT INVESTICIJA

Redek in privlačen nakit, ki dosega neverjetno vrednost, je investicija, ki se dolgoročno izplača. 20% diamantov se uporablja za nakit, drugih 80% pa služi v tehnološke namene, kot je laserska oprema in kirurško orodje in podobno. Kateri so razlogi za in proti vlaganju v diamante kot naložba. 

5 RAZLOGOV ZA NALOŽBO V DIAMANTE

 

Banke niso zanesljivi vir denarja, saj v primeru inflacije, le-te lahko bankrotirajo. Vzroki za to je lahko na primer vojna. 

Ker je vlaganje v diamante redko in omejeno na majhen krog ljudi, gre za ekskluzivno blago in dobro poslovno priložnost. 

 

Diamanti ne poznajo valut, zato so konvertibilni po celem svetu kot alternativa le-tem. 

Diamanti nimajo nobenih stroškov vzdrževanja. 

Pri poslovanju z diamanti ste lahko popolnoma anonimni. 

1

5

4

3

2

5 RAZLOGOV PROTI NALOŽBI V DIAMANTE

 

Na trgovino z diamanti vpliva svet mode, tako da če se ta vzdrži diamantov, je možno, da upade tudi njihova prodaja.

Davek na dodano vrednost poskrbi za to, da diamanti niso najbolj dobičkonosno blago za trgovino.

Pri trgu diamantov prihaja do problema nelikvidnosti, saj ta ni centralen oziroma urejen.

Da se investicija v diamante obrestuje, je potrebno veliko časa, prav tako pa zanjo potrebujete velik začetni kapital.

Dejstvo, da je bilo leta 1990 kar 4% diamantov na svetovnem trgu produkt vojn v državah tretjega sveta, zato jih imenujemo krvavi diamanti. Kolikšna je ta številka danes, ni znano.  

1

2

3

4

5

investicija

16 ZANIMIVOSTI O DIAMANTIH

V Zastavljalnici, odkupovalnici in menjalnici Ljubljana d.o.o. se zavedamo neverjetne vrednosti diamantov, ki jih cenijo že poltretje tisočletje. Diamant je najbolj znan in uporaben mineral izmed več kot 3000 znanih mineralov. Diamanti slovijo svojih filikalnih lastnostih, in sicer trdoti in visoki lomnosti svetlobe, ki ga postavljata med najuporabnejše minerale v draguljarstvu in številnih panogah industrije. Preberite si 16 zanimivosti o neverjetnih diamantih.

 

1.

Diamanti so rojstni kamni meseca aprila, tako imajo dame, rojene v aprilu, razlog več, da se obdarijo z diamanti. 

2.

Največji diamant, ki je bil kadarkoli odkrit, se je imenoval Cullinan diamant in je tehtal neverjetnih 3106 karatov ali 0,6033 kg. Odkrit je bil v Južni Afrkiki kralja Edwarda in je bil razrezan v devet velikih in 100 manjših diamantov, tri največji pa so razstavljeni v Londonskem stolpu kot del kronskih draguljev. 

3.

Največji obdelan diamant na svetu je Golden Jubilee s 545,64 karati, drugo mesto pa zaseda Afriška zvezda s 530,20 karati.  

4.

Starodavni Rimljani in Grki so verjeli, da so diamanti solze, ki so jih jokali Bogovi ali ostanki padlih zvezd. 

5.

Diamanti so stari več milijard let, tako da imajo res neverjetno vrednost.

6.

Diamanti nastajajo do 160km v globini Zemlje in jih na površje prinesejo globoki vulkanski izbruhi. 

7.

Diamanti so narejeni iz enega samega elementa- skoraj 100% ogljika. V pogojih izjemno visoke temperature in pritiska globoko pod Zemljo, se atomi ogljika vežejo na edinstven način, ki vodi do izjemne strukture diamanta.  

8.

Beseda diamant izhaja iz grške besede adamas, kar pomeni neuničljiv.

9.

Diamanti so najtrdnejša naravna snov. Edino, kar lahko opraska diamant, je še en diamant. 

 

10.

Stari hindujci so uporabljali diamante kot očesa svojih kipov, saj so verjeli, da lahko diamant zaščiti njegovega lastnika pred nevarnostjo. 

11.

Veliko starodavnih kulture je verjelo, da jim diamanti med bitko dajejo moč in pogum, nekateri kralji so zato diamante nosili tudi na svojih oklepih. 

12.

V srednjem veku so verjeli, da imajo diamanti zdravilne lastnosti, ki lahko zdravijo bolezni, od utrujenost do duševne bolezni. 

13.

Države, ki so bile glavni viri diamantov, so se skozi stoletja spreminjale. V 14. stoletju je bila to Indija, ko so se diamanti začeli prodajati v evropskih središčih, nato je v 17. stoletju vlogo prevzela Brazilija, dokler ni bila pozno v 19. stoletju odkrita velika diamantna rezerva v Južni Afriki. Danes se diamanti kopajo v mnogih delih sveta. 

14.

Prva znana uporaba zaročnega prstana za diamante je bila leta 1477, ko je nadvojvoda Maxmillian iz Avstrije Mariji Burgundiji podaril zlati prstan z napisom M z diamanti. 

15.

Laboratorijski diamanti imajo enake fizikalne, kemijske in optične lastnosti kot izkopani diamanti. So trajnostni diamanti, ki imajo minimalen vpliv na okolje. 

16.

Znanstveniki so odkrili planet, za katerega menijo, da je sestavljen večinoma iz ogljika, in je ena tretjina čistega diamanta! »55 Cancri e« je bil odkrit je bil leta 2004 in kroži okoli bližnje zvezde v Rimski cesti. Morda še bolj presenetljivo, znanstveniki so odkrili zvezdo, ki je v bistvu diamant deset milijard bilijonov trilij karatov. Imenuje se Zvezda Lucy in so jo poimenovali po pesmi Beatlesa »Lucy in the Sky with Diamonds«. 

IMATE VPRAŠANJE?

Stopite v stik z nami.

Brezplačna telefonska št.: 080 4844

Email: info@odkupdiamantov.si

 

ZOML - Zastavljalnica, odkupovalnica in menjalnica Ljubljana d.o.o.

Miklošičeva cesta 30

1000 Ljubljana

 

ID za DDV: SI92527515

Matična številka: 6870139000

Registrski organ: Okrožno sodišče Ljubljana

SRG vpisa: 2016/1971

 

Delovni čas

Od ponedeljka do petka:

09:00 – 18:00

 

Ob sobotah, nedeljah in praznikih zaprto!

Hvala za sporočilo!

o_diamantov.png
Zanimivosti
kontakt
bottom of page